Klasa artystyczno-psychologiczna - Zespół Szkół Nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

Klasa artystyczno-psychologiczna

Przedmioty rozszerzone:

artystyczna: język polski, historia, język angielski

psychologiczna: język polski, biologia, język angielski

Nauczane języki: język angielski, język hiszpański/niemiecki
Przedmioty punktowane przy rekrutacji:

artystyczna: język polski, matematyka, historia, język angielski

psychologiczna: język polski, matematyka, biologia, język angielski

Młodzież uczęszczająca do klasy o profilu artystyczno-psychologicznym realizuje swoje zainteresowania artystyczne i psychologiczne w różnych formach wyrazu artystycznego oraz zajęciach pogłębiających wiedzę z dziedziny psychologii i wszechstronnego rozwoju osobowościowego. Zajęcia te prowadzone są na podstawie autorskich programów przygotowanych specjalnie dla młodzieży, która pragnie rozwijać się humanistycznie i artystycznie oraz poszerzyć świadomość swoich potrzeb i oczekiwań.

Uczniowie tej klasy uczestniczą w warsztatach teatralnych, dziennikarskich, zajęciach pogłębiających ich rozwój osobisty oraz warsztatach interpersonalnych.

Corocznie młodzież prezentuje swoje umiejętności artystyczne na festiwalach i przeglądach teatralnych. Uczniowie biorą także udział w konkursach artystycznych, filmowych oraz o tematyce psychologicznej. Od wielu lat uczniowie tej klasy organizują Ogólnopolski Konkurs Poezji Śpiewanej ,,Na strunach poezji”.

W ramach rozwijania kompetencji psychologicznych młodzież bierze udział w projektach i programach o tematyce psychologicznej i socjologicznej m.in. Szkoła Pozytywnego Myślenia, Szkoła proMOCji zdrowia psychicznego, Mediacje i Komunikacja bez Przemocy, Godzina dla MŁODYCH GŁÓW. Uczniowie tej klasy organizują także wiele przedsięwzięć i akcji szkolnych, takich jak Szkolny Tydzień Profilaktyki czy Tydzień Dobrego Wychowania.

Klasa artystyczno-psychologiczna współpracuje z Wydziałem Artystycznym UMCS, Wydziałem Humanistycznym UMCS oraz Wydziałem Pedagogiki i Psychologii UMCS, Muzeum Literackim Józefa Czechowicza, Domem Kultury ,,Pod Akacją”, Klubem 19. BZ w Lublinie.

W ramach współpracy młodzież może realizować własne pomysły artystyczne: koncerty, wystawy prac plastycznych, a także uczęszczać na wykłady uniwersyteckie, wycieczki przedmiotowe, warsztaty, zajęcia organizowane przez lubelskie uczelnie dla szkół partnerskich.

Do najciekawszych projektów, które realizowali uczniowie tej klasy należały: ,,Filmowe dekady”, ,,Dzielnice kultury”, „Kultura i Edukacja”, „Dwie siostry razem”, warsztaty w ramach Festiwalu Reportażu oraz „Mutyzm wybiórczy – o lęku bez lęku”.

• Filologiczne ( polonistyka i języki obce)
  • Artystyczne( edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, malarstwo, Jazz i muzyka estradowa)
  • Dziennikarstwo
  • Animacja kultury