Chór Amabile - Zespół Szkół Nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

Chór Amabile

logo chóru Amabile

Chór to aktywność skupiająca ludzi lubiących łączyć swoje pasje, talent z artystycznym sposobem wyrażania siebie. Dostarcza radości ze wspólnego śpiewania. To bardzo wymierny środek, by doskonalić się, kształtować swoje muzyczne zainteresowania i realizować swoje pragnienia, jednocześnie dążąc do harmonijnej współpracy, skupienia na sobie i innych. Wspólna aktywność muzyczna doskonale sprzyja zawiązywaniu przyjaźni i pielęgnowaniu jej. Przynależność do chóru to także doskonała szkoła wytrwałości, odpowiedzialności i umiejętności pracy w zespole.

„Amabile” to młodzieżowy chór mieszany działający od września 2006 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.

Na początku każdego roku szkolnego odbywa się nabór kandydatów, dlatego też jego skład nieustannie się zmienia. Spotkania odbywają się trzy razy w tygodniu i są podzielone na próby wspólne, sekcyjne oraz zajęcia indywidualne. To szansa na odkrywanie i rozwijanie własnych talentów, wyrabianie wrażliwości, kształcenie słuchu muzycznego i harmonicznego oraz doskonalenie siebie. To jednocześnie dbanie o właściwą emisję głosu, w tym prawidłowy oddech, dykcję i postawę. Chór uwrażliwiania się na piękno otaczającego świata.

Chórzyści mają doskonałe możliwości zaprezentowania swoich umiejętności podczas licznych uroczystościach w ciągu roku szkolnego zarówno na terenie placówki, jak i poza nią. Do szerokiego repertuaru chóru szkolnego należą utwory patriotyczne, ludowe, dziecięce, religijne, ale również z zakresu muzyki popularnej, rozrywkowej.

Od 2006 roku chór uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych Akademia Chóralna „Śpiewająca Polska”. Jest to program skierowany do dzieci oraz młodzieży, aby poprzez śpiew mogli odczuwać i czerpać satysfakcję ze wspólnego muzykowania. Poprzez wspólnie spędzony czas odkrywają siebie oraz uczą się wewnętrznej dyscypliny i uwrażliwiają na piękno muzyki. Akademia Chóralna umożliwia organizację atrakcyjnych koncertów dla chórów programu z towarzyszeniem zespołów, znanych artystów, a nawet orkiestry symfonicznej. Jest to sposób na integrację oraz niezapomniane przeżycia dla członków poszczególnych zespołów.

Chór to również warsztaty wokalne oraz wyjścia i wyjazdy integracyjne. Uczestnicząc w wielu atrakcjach, m.in. zajęciach artystycznych połączonych ze śpiewem, tańcem, malowaniem i graniem, chórzyści mają możliwość lepszego poznania członków zespołu. To wtedy zawiązują się pierwsze muzyczne przyjaźnie i następuje odkrywanie radości ze wspólnego przebywania ze sobą, śpiewania. To sposób na aktywne wyrażanie swoich emocji i przeżyć wewnętrznych. Tu młodzież uczy się umiejętności współdziałania oraz współodpowiedzialności.

Chór to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego oraz pielęgnowanie własnych pasji. Pomaga odkrywać nowe umiejętności i talenty. To miejsce, w którym można realizować i wyrażać siebie za pomocą muzyki. Będąc jednym z członków chóru można poczuć wagę tego, jak każda pojedyncza osoba może wpłynąć na cały zespół, w tym na efekt finalny długotrwałych przygotowań i wspólnych działań.

Jest to miejsce, do którego warto wracać.

„Dzięki należeniu do chóru mamy szansę brać udział w występach podczas uroczystości zarówno szkolnych jak i miejskich, a także warsztatach wokalnych, prowadzonych przez świetnych nauczycieli. Niewątpliwie jedną z zalet chóru jest wykształcona muzycznie, sympatyczna Pani Dyrygent, która podchodzi indywidualnie do naszych problemów wokalnych. Systematyczna praca nad naszymi głosami gwarantuje rozwój i zauważalną poprawę w naszych umiejętnościach. Jesteśmy pewni, że każda osoba z muzycznymi zainteresowaniami oraz chętna do tego, aby nauczyć się kontrolować swój głos i śpiewać świadomie, odnajdzie się tutaj. Jeśli tylko chcesz, możesz się wiele nauczyć uczestnicząc w zajęciach.

Jest to również możliwość do zawarcia nowych znajomości, które mogą się okazać przydatne (szczególnie dla pierwszoklasistów) zarówno w życiu szkolnym, jak i pozaszkolnym. Bycie chórzystą to przede wszystkim dobra zabawa, integracja z osobami o podobnych pasjach i ogromna satysfakcja po występach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dołączenia do chóru Amabile.”

Zosia i Iza

Zarząd Chóru Amabile